چگونه خانه خود را هوشمند کنیم ؟

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم ؟

خانه خود را هوشمند کنیم

خانه خود را هوشمند کنیم

افراد زیادی به دنبال خانه خود را هوشمند کنیم و دوست دارند در خانه های خود از تجهیزات هوشمند استفاده کنند .البته بسته به احتیاج وسلیقه و پول افراد ،هر کسی تعدادی از وسایل هوشمند را در خانه ی خود استفاده می کند اما عده ای برای خانه های خود بالاترین سیستم ها را انتخاب می کنند و سعی دارند تمام وسایل خانه را هوشمند کنند تا هم از آسایش آن برخوردار شوند و هم در مصرف انرژی ها و هزینه های خانه صرفه جویی شود و از همه مهم تر امنیت خانه ی خود را به بهترین شکل  تامین کنند.

سیستم های هوشمند خانگی به صورتی است که تمام وسایل خانه و دستگاه ها همه به یک کامپیوتر مرکزی وصل می شوند و به وسیله ی آن فرمان ها به وسایل و دستگاه ها فرستاده می شود .

مزایا و ویژگی های یک خانه هوشمند – راهنمای هوشمند سازی

در یک خانه ی هوشمند پرده ها ،لامپ ها، دوربین های مداربسته،سیستم امنیتی ضد سرقت،سیستم های اطفاءحریق،قفل ها و در های ضد سرقت ،و تمام وسایل خانه مثل تلوزیون ،سیستم های صوتی،یخچال،مایکروفروسیستم هایی چون تنظیم هوای مطبوع ،تنظیم دمای آکواریوم،سیستم های گرمایشی و سرمایشی و غیره  وجود دارد که همگی تحت فرمان سیستم مرکزی هستند البته می توان آن ها را به همراه شخصی فرد وصل کرد تا وقتی از خانه دور است بتواند فرمان ها را اجرا کند .

مثلا در نظر بگیری فردی در مسافرت باشد او می تواند به راحتی با برنامه ریزی هایی که انجام شده به وسیله ی گوشی موبایلش دوربین های خانه را روشن کند و داخل خانه را به راحتی ببیند و یا آب نماها را روشن کند و چراغ ها را در شب و روز خاموش و روشن کند و یا حتی پرده ها را بکشد و سیستم های صوتی و تصویری را خاموش و روشن کند و گذشته از این موارد می تواند دمای خانه  و رطوبت لازم برای گیاهان خانگی را تنظیم کند ،البته کارهای بسیار زیادی می توان از طریق این سیستم ها در خانه های هوشمند انجام شود .

عده ای بر این عقیده اند که هوشمند کردن خانه ها، کاری تجملی و یا خرجی اضافه است اما با کمی دقت می توان فهمید که این هزینه های زیاد برای هوشمند کردن ارزشمند هستند و به صورتی نیز جبران می شوند ،منظور اینکه فردی که هزینه های بالایی برای هوشمند کردن خانه اش می کند در اصل به غیر از آسایش و راحتی در خانه و استفاده از وسایل پیشرفته ،در اصل امنیت خانه اش را بالا می برد و در مصرف انرژی هایی چون برق و گاز و آب صرفه جویی اساسی می شود به این صورت که مثلا شیرهای آب هوشمند طوری هستند که تا دست انسان از زیرشان دور می شود آب قطع می شود.

معرفی انواع دوربین مداربسته ، ویژگی‌ها و کاربردهای آن ها

یا اگر شب می خواهید به دستشویی بروید چراغ ها در مسیرتان روشن می شوند و خودشان دوباره بعد از ردشدن شما خاموش می شوند و یا اینکه مثل قدیم بخاری ها را نمی شود زیاد کرد و بعد از گرم شدن خانه پنجره ها را باز کرد چون همه تحت نظر سیستم مرکزی قفل ومی شوند و دما به اندازه ی لازم بالا می رود و هوا مطبوع می شود پس انرژی هدر نمی رود .

دوربین های مدار بسته نیز در خانه های هوشمند نقش مهمی برای امنیت خانه ایفا می کنند مثلا ثبت و ضبط رفت و آمد افراد تا اگر سرقتی خواست انجام شود تمام صحنه ها و عبورو مرورها را ضبط می کند .البته کارهای دیگری نیز می کنند مثلا دیدن تمام زوایای خانه از راه دور به وسیله ی آین دوربین ها و موبایل امکان پذیر می شود که البته انواع زیادی دارند و بسته به هزینه ای که می کنید و فضاهایی که می خواهید استفاده کنید می توانید انواع آن را انتخاب کنید .

درب ها و قفل هایی که در این سیستم ها که عموما BMS  هستند همگی در زمان مشخص و برنامه ریزی شده قفل می شوند و امکان ورود  و خروج افراد را می گیرند .

می توانید بدون اینکه از تختخواب خود جدا شوید قهوه جوش را آبگیری کرده و روشن کنید ویا سیستم های صوتی و تصویری را با کنترل روشن و خاموش کنید .بالابرها و آسانسورهای بسیار متنوع نیز جزیی از این خانه های هوشمند هستند .

وسایل و تجهیزات قابل کنترل هوشمند سازی ساختمان

امروزه یخچال های هوشمندی وجود دارد که از خوردنی ها ی درون خود لیست تحویل می دهد تا شخص بداند چه چیزهایی باید خرید کند .

البته افرادی که می خواهند خانه های هوشمند داشته باشند باید قبل از هر کاری هنگام ساختن خانه با متخصصین نصب این سیستم ها صحبت کنند تا بدانند که در کجاها چه کابل هایی باید کشیده شود تا دوباره کاری نشود به اینصورت همه چیز حساب شده و در جای درست خود قرار می گیرند تا درست عمل کنند اما فارادی که خانه های قدیمی دارند و قصد هوشمند کردن خانه ی خود را دارند کمی کارشان سخت تر می شود و ممکن است لازم به تغییراتی در منزلشلن باشد .

امروزه تخت هایی که جمع می شوند و کمدها و ویترین هایی که به صورت اتوماتیک درون دیوار جا می گیرند بسیار زیاد شده اند و افراد زیادی برای پنهان کردن گاوصندوق ها و اشیاءمهم و قیمتی خود از آن ها استفاده می کنند .

اگر در شرکت ها و کارگاه ها و هر ساختمان دیگر از این سیستم ها استفاده شود مطمئنا بیشتر در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و انرژی های کشور کمتر هدر می روند .

منبع : azheer-central.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *