سازندگان شرکت Roomba ممکن است که نقشه خانه ی مشتریان را با گوگل و آمازون و اپل به اشتراک بگذارند.

سازندگان شرکت Roomba ممکن است که نقشه خانه ی مشتریان را با گوگل و آمازون و اپل به اشتراک بگذارند.

جارو برقی روباتیک شرکت Roomba به نام  Romba iRobot ، در ردیف یک محصولات امنیتی و مهم قرار گرفت ، چون بعضی گفتند که شرکت ممکن است نقشه های اسکن شده از خانه های هوشمند مشتریان را بفروش بگذارد ، این جاروی هوشمند حتی می تواند حرکت خدمتکاران را در خانه ثبت کند .

Roomba iRobot

Roomba iRobot

 

این احتمال منجر به تغییر مسیر شرکت از لحاظ تکنولوژیکی شده است. در حالیکه تمام روبات های نگهداری و تمییز کننده خانه در محدوده آن قادر به حرکت در اطراف اتاق هستند، تنها پیشرفته ترین آنها می توانند این کار را با ایجاد یک نقشه ذهنی از فضا انجام می دهند؛ ربات های دیگر خود را به سادگی حرکت می دهند و حرکت آنها بصورت تصادفی می باشد و آنقدر حرکت می کنند تا مطمئن باشند که کل محدوده را پوشش داده اند .

رویترز اعلام کرد که نسخه جدید ربات Roomba iRobot ، از شرکت Roomba را سازگاری بیشتر و همچنین به همراه دستیار صوتی آمازون در ماه مارچ همین سال رونمایی خواهد کرد . این شرکت اعلام کرد در چند سال آینده اسکن های گرفته شده توسط آن را به یکی یا دوتا از سه شرکت تحقیقاتی بزرگ جهان می فروشد (شرکت های آلفابتِ گوگل ، اپل و آمازون ) . هیچکدام از این سه شرکت هنوز نظری در مورد این کار نداده اند .

همه نسخه های Roombas iRobot از سنسورهای کوتاه برد مادون قرمز یا لیزرهای مادون قرمز برای شناسایی و جلوگیری از برخورد با موانع استفاده می کنند، اما در سال ۲۰۱۵ ، iRobot یک دوربین ، سنسورهای جدید و یک نرم افزار را برای سری گلکسی ۹۰۰ خود اضافه کرد که توانایی ساخت نقشه را به این محصول می دهد.

چشم انداز هوشمندانه این شرکت باعث شد تا برخی از منتقدان سابق این شرکت را تشویق کنند . Willem Mesdag، یکی از مدیران شرکت هندی سرخ کوه که در گذشته به شدت مخالف طرح iRobot بود ، در حال حاضر از طرح های جدید این شرکت کاملا حمایت می کند .

اما کسانی که طرفدار حقوق مصرف کنندگان می باشند از این پیشنهاد نگران هستند. بن رز گفت: فروش داده هایی که مربوط به خانه های مشتریان است مشخص است که مشکلات امنیتی را افزایش خواهد داد . یک تحلیلگر گفت که مشتریان ممکن این دستگاه را به عنوان یک دستگاه ترسناک تلقی کنند که در حال اسکن و فروش نقشه خانه های آنان می باشد.

جیم کیلوک، مدیر اجرایی گروه open rights Group می گوید: “این یک نمونه بسیار چندش آور است که نشان می دهد چگونه شرکت های خصوصی می توانند از اطلاعاتی که دستگاه های هوشمند در خانه ها و زندگی های ما تولید می کنند، سود ببرند.

“محصولات خانگی هوشمند ممکن است این توانایی را به شرکت های سازنده بدهند تا اطلاعاتی را که برای ما شخصی محصوب می شوند را دریافت کنند ، همانند نقشه کامل یک طبقه از محلی که ما در آن زندگی می کنیم البته باید گفته که این اطلاعات ، شخصی نیستند و در زیر مجموعه قانون حفاظت اطلاعات شرکت ها قرار نمی گیرند .

سازنده iRobot گفت: Roomba iRobot نمی تواند داده های مردم را بدون اجازه مشتریان خود به فروش برساند، اما او ابراز اطمینان کرد که اکثر مشتریان رضایت خود را برای دسترسی به اطلاعات مربوط به نقشه های خانه خود را می دهد.

ظاهرا در شرایط ارائه خدمات این شرکت از قبل این مورد ذکر شده و به شرکت اجازه داده شده که می تواند اینگونه اطلاعات را به فروش برساند . البته زمانی هم که نرم افزار این دستگاه را روی گوشی هوشمند خود نصب می کنید از شما اجازه خواهد گرفت که نقشه خانه شما را زیر مجموعه های شرکت و شرکت های دیگر و دولت به اشتراک بگذارد .

یک سخنگوی iRobot اعلام کرد  : Roomba iRobot  دادههای مشتری ها را به فروش نمی رساند. مشتریان ما همیشه اولویت اول را دارند و  ما اعتماد مشتری ما را با فروش یا سوء استفاده از اطلاعات مربوط به مشتری، از جمله داده های جمع آوری شده توسط محصولات متصل شده ما، هرگز نقض نمی کنیم. اکنون جمع آوری داده ها این دستگاه را قادر می سازد که به طور موثرتر خانه را تمیز کند و مشتریان را در مورد عملکرد تمیزکاری خود آگاه سازد. iRobot معتقد است که در آینده این اطلاعات می توانند ارزش بیشتری برای خود مشتریان هم داشته باشند ، زیرا خانه های هوشمند و دستگاه های موجود در آن با این اطلاعات می توانند بهتر عمل کنند .

 

با ما همراه باشید:

اپل مشکل امنیتی Homekit را که اجازه میداد دیگران از راه دور قفل هارا باز کنند ، رفع کرد

مشکل نصب انرژی متر هوشمند برای مصرف کننده های کشور های اروپایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *