هوشمند سازی آپارتمان

چند نمونه از سیستم های هوشمند خانگی

چند نمونه از سیستم های هوشمند خانگی

سیستم های هوشمند خانگی

سیستم های هوشمند خانگی

 

سیستم اعلام سرقت هوشمند

از مهمترین امکانات سیستم دزدگیرهوشمند می توان به تلفیق شدن این سیستم با دیگر سیستمهای هوشمند موجود در ساختمان اشاره نمود که امنیت به سزایی را به ساختمان هوشمند می بخشد .در سیستم اعلام سرقت هوشمند می توان چندین منطقه (zone) تعریف نمود و هر منطقه را بصورت جداگانه کنترل و مدیریت نمود و در صورت ورود سارق به ساختمان می توان به راحتی محل حضورش در ساختمان هوشمند را تشخیص داد .سیستم امنیتی هوشمند قابلیت تعریف و تنظیم به شکل های مختلف با توجه به نظر کارفرما و نوع کاربری ساختمان دارد . به عنوان مثال:در یک خانه هوشمند می توان ۳ نوع دزدگیر با مضمونهای :

·        تنها درمنزل

·        خواب

·        مسافرت

تعریف نمود که در هر مدل برنامه ریزی خاص خودش تعریف می شود و بسته به نیاز در هر زمان همان مدل را فعال می کنید. در سناریوی تنها در منزل فقط مگنت های جلوی درب ورودی و پنجره یا اتاق های خاص فعال می شود و زمانی کاربرد دارد که به عنوان مثال خانم خانه در منزل تنها می باشد. در سناریوی خواب فقط سنسورهای مربوط به درب ورودی فعال می شود و دیگر سنسورها غیر فعال می باشند و در سناریوی مسافرت تمامی سنسورها فعال شده و سیستم دزدگیر هوشمند بصورت کامل فعال می گردد .

در دزدگیر هوشمند می توان سناریویی تعریف نمود که پس از خروج ساکنین از منزل با فشردن تنها یک کلید، این سناریو فعال شده و بصورت کاملا هوشمند سیستم های هوشمند ساختمان را در زمان های خاص فعال یا غیرفعال کند تا کسی به عدم حضور ساکنین پی نبرد.به عنوان مثال : با فعال کردن سناریوی شبیه ساز حضور می توان کلیه سیستم های هوشمند ساختمان را اعم از سیستم روشنایی هوشمند ، پرده هوشمند ، سیستم صوتی و تصویری هوشمند و… را در ساعات مختلفی از شبانه روز فعال و یا غیر فعال نمود تا هیچ شخصی به نبودن ساکنین در ساختمان شک نکند

·        امکانات دزدگیر هوشمند

·        دارای سناریوی شبیه ساز حضور

·        امکان تلفیق با دیگر تجهیزات هوشمند

·        ارسال پیامک (اس ام اس) به صورت هوشمند

·        اجرای سیستم صوت هوشمند باپیغام ضبط شده کارفرما مخصوص ورود غیر مجاز

·        امکان تعریف زون های مختلف و کنترل و مدیریت هر زون بصورت مجزا

دستگاه های ظبط دوربین مدار بسته Dvr و nvr ، کدام یک بهتر است ؟

سیستم اعلام حریق هوشمند

جهت جلوگیری از اتفاقات ناگوار در هنگام بروز یک حادثه مانند اعلام حریق ، سیستم هوشمند اعلام حریق پیام هشدار ذخیره شده را پخش نموده و پیامکی را به شماره ذخیره شده در حافظه ارسال می نماید همچنین  شیر گاز اصلی بسته شده و آسانسورها را در طبقات خواص قرار میگیرند ، در کنار آن می توانیم  با اعلام مسیر خروجی (چراغ های راهنما) تمام درب های خروجی را نیز باز نماییم . چند نمونه از امکاناتی که  در طراحی سیستم اعلام حریق هوشمند استفاده میگردد :

·        آژیر خطر : در صورت بروز  یک حادثه آژیر به صدا درآمده و تا رسیدگی افراد به موضوع ادامه پیدا می کند .

·        اعلام هشدار صوتی : در صورت بروز حریق در ساختمان می توان به جای استفاده از آژیر خطر از سیستم صوتی استفاده کرده و   پیامی را که از قبل برای آتش سوزی ضبط شده است را پخش نمود .

·        قطع شیر گاز : جهت جلوگیری از توسعه حریق به محض تحریک شدن سنسورها ، گاز ورودی واحد قطع می شود تا زمانی که با حضور افراد پس از اطفاء حریق بصورت دستی باز شود .

·        ارسال  SMS  : سیستم هوشمند مرکزی در صورت بروز حریق ، به مالکین ساختمان یکSMS مبنی بر بروز حریق ارسال می کند .

·        مشخص نمودن مسیر خروجی درب ها و آسانسور ها و پله های استراری در ساختمان های بزرگ

·        انتقال آسانسورها به طبقه های مشخص شده و همچنین همکف جهت استفاده آتش نشانها از آسانسور

·        فعال نمودن سیستم تهویه مطبوع ودیگرموارد مرتبط با این بخش که میتواند براحتی در طراحی اعلام حریق هوشمنددیده شوند

هوشمند سازی سیستم اعلام نشت گاز :

یکی دیگر از مواردی که در اکثر ساختمان های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد ، سیستم هوشمند اعلام نشت گاز می باشد . با وجود این سیستم ، اگر به هر دلیلی در ساختمان نشتی گاز بوجود آید سیستم مطلع شده و عکس العمل  برنامه ریزی شده مشخصی را انجام خواهد داد .

نمونه های از عکس العمل های سیستم هوشمند نشت گاز:

·        قطع شیر گاز اصلی واحد یا ساختمان

·        پخش صدای هشدار اعلام نشت گاز در محل

·        اعلام هشدار صوتی به جای آژیر خطر به صورت تفکیک شده در ساختمان (مشخص نمودن مکان دقیق این اتفاق )

·        قطع برق واحد به این جهت که شخصی از روی سهل انگاری چراغها را روشن نکند

·        ارسال SMS به مالکین و اطلاع رسانی قبل از وقوع اتفاقات ناگوار

·        تعریف رویدادهای دلخواه دیگر کارفرما با توجه به نیاز مکان و سیستم های موجود ساختمان

آیا استفاده از یک هاب خانه هوشمند نیاز است ؟

موتور خانه هوشمند

در موتوخانه های سنتی دمای آب گرم تولیدی به صورت دستی کنترل می شوند و دمای تنظیم شده در آنها در فصل های مختلف سال معمولا تغییری نمی کند که این امر موجب هدر رفتن انرژی – افزایش هزینه ها – فرسایش و مشکلات دیگری خواهد شد. در حالی که در سیستم موتورخانه هوشمند، دمای دیگ همواره در حال تنظیم شدن با توجه به دمای هوای بیرون ( با در نظر گرفتن دمای مورد نیاز برای آب مصرفی ) در حال تنظیم شدن می باشد. به طور مثال اگر دمای خارج ساختمان ۱۰- درجه سانتی گراد باشد، کنترلر به دیگ فرمان می دهد تا با تمام ظرفیت کار کرده و دمای آب جهت گرمایش ساختمان را تا ۸۰ درجه سانتی گراد فزایش دهد. در صبح همان روز دمای هوای خارج ۵+ درجه سانتی گراد می شود و با توجه به نیاز کمتر ساختمان به گرمایش ، کنترلر فرمان می دهد تا دمای آب گرم به ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد کاهش یابد. برخی از مزایای موتورخانه های هوشمند :

·        کاهش چشمگیر مصرف انرژی و هزینه های مربوطه

·        تامین آبگرم مصرفی با وجود افزایش مصرف در تمام طول هفته

·        کاهش استهلاک تجهیزات و هزینه های مربوط به تعمیرات در آینده

·        کنترل حداقل و حداکثر دمای دیگ و آب گرم مصرفی به صورت مجزا

·        کنترل پمپهای شوفاژ و آبگرم مصرفی ، مشعل موتور خانه

·        دارای برنامه ریزی زمانی مناسب و تعریف سالیانه ساعت کار و تعطیلات

·        قابلیت اتصال به کلیه بویلرهای گازی و گازوئیلی­ ، پانلهای خورشیدی ، پمپ های حرارتی

·        قابلیت تغییر حالت کنترلی از اتوماتیک به دستی

·        جلوگیری از یخ زدگی در ساعات خاموش پمپ سیرکولاسیون

·        هزینه مناسب و بازگشت هزینه ها در مدت کوتاه

·        دارای نمایشگر گرافیکی جهت کنترل و صفحه کلید

·        ارتباط با تجهیزات دیگر ساختمان دارای پرتکل متفاوت

مزایای استفاده از سیستم امنیتی CCTV ( دوربین مدار بسته )

سیستم آبیاری هوشمند

آبیاری هوشمند به این صورت تعریف می شود که سیستمی جامع بتواند در زمان های تعریف شده و یا بنا به تشخیص خود بر اساس اطلاعات محیطی که از انواع سنسورهای مختلف بدست می آید بتواند امر آبیاری را بنا به محل گیاه اعم از ویلا,باغ , بام سبز و … انجام دهد. طبیعی است که با انتخاب مناسب سیستم آبیاری هوشمند بر اساس ویژگی های محیطی می توان کاهش مصرف آب و افزایش راندمان رشد و باروری گیاه را مشاهده کرد. گفتنی است که یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم آبیاری هوشمند این است که بدون حضور فرد در محل این پروسه صورت می گیرد که این خود باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شودمزایای کلی سیستم های آبیاری هوشمند:

·        کاهش قابل توجه مصرف آب

·        افزایش راندمان رشد و باروری گیاهان

·        امکان انجام فرآیند آبیاری از هر نقطه دنیا

·        انجام بهینه فرآیند آبیاری

دوربین مداربسته چیست و چه کابرد هایی دارد ؟

سیستم هوشمند کنترل سرمایش و گرمایش

کنترل سیستمهای سرمایش و گرمایش اگر با تنظیم دمای محیط در موقعیت و ساعات مختلف همراه گردد می تواند ضمن صرفه جویی مناسب در هزینه های انرژی راحتی و آسایش بسیاری را با خود به دنبال داشته باشدبا استفاده از نرم افزار هوشمند انعطاف پذیر می توان صفحات متناسب با هر سیستم را تعریف نموده و با برنامه ریزی دقیق محیطی آرام و دلپذیر را بوجود آورد. بطور مثال می توان حالات مختلف دمایی را برای خواب، میهمانی، صرف غذا، مسافرت، جلسات، ورزش و… تعریف کرد که بصورت خودکار و در ساعات تعریف شده اعمال گردند.کنترل سیستمهای سرمایش و گرمایش اگر با تنظیم دمای محیط در موقعیت و ساعات مختلف همراه گردد می تواند ضمن صرفه جویی مناسب در هزینه های انرژی راحتی و آسایش بسیاری را با خود به دنبال داشته باشد

با استفاده از سیستم خانه هوشمند TIS می توان کلیه سیستمهای سرمایش و گرمایش مانند داکت اسپلیت، فن کوئل، کولر آبی، ، گرمایش از کف و …. را بدون هیچگونه محدودیت در تعداد و مدل کنترل و برنامه ریزی نمود.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی جزء جدایی ناپذیر تمامی ساختمان ها با کاربری های گوناگون میباشد. در دنیای ساخت و ساز امروزی، سیستم روشنایی یک موضوع ویژه بوده و تعریف های متفاوتی نسبت به گذشته خود پیدا کرده است. در گذشته هدف از سیستم روشنایی تنها رفع نیاز روشنایی مطلوب در هر بخش از ساختمان متناسب با کاربری مد نظر آن بخش بوده است.

اما امروزه از سیستم روشنایی علاوه بر تعریف سابق آن، استفاده های گسترده تری از قبیل ترکیب انواع روشنایی داخلی با طراحی های داخلی و فضاسازی های گوناگون، روشنایی های حجمی و تزئینی، متغییر و پویا بودن سبک روشنایی یک محیط برای استفاده در زمان ها و موقعیت های مختلف و استفاده های چند کاره از محیط و … می باشد.

با این کاربردهای جدید، سیستم روشنایی به حیطه مهندسی ورود پیدا کرده و تخصص های ویژه ای را به وجود آورده است. مسلما با پیشرفت های روز افزون در صنعت روشنایی، سبک های جدید مدیریتی و کنترلی در کنار آن شکل گرفته تا کارکرد سیستم روشنایی را راحت تر از گذشته سازد و به اصطلاح مبحث “سیستم روشنایی هوشمند” را شکل داده است.

پنج راه ساده و ارزان اما کاملا کاربردی برای هوشمند سازی خانه ها

سیستم هوشمند اتاق کودک

 ساده ترین راه برای مشاهده وضعیت فرزندان خردسال ، مشاهده تصاویر اتاق کودک است. شما می توانید با استفاده از دوربین های تحت شبکه ، صفحه لمسی های دوربین دار و دوربین ها از وضعیت کودکان خود با خبر باشید. اینکه در زمان هایی که خواب هستید، اگر کودک شما از اتاق خود و یا منزل خارج شود و شما بوسیله سناریوهای مختلف آگاه شوید ، می تواند در تأمین امنیت کودکان بخصوص در خانه های ویلایی مفید باشد. امکان پخش موسیقی و صوت برای کودکان در سناریوهایی شبیه لالایی، موزیک های شاد و پخش داستان از جذاب ترین سناریوهای مورد علاقه والدین است. همچنین کنترل پرده های برقی و سیستم سرمایش-گرمایش می تواند به آسایش و سلامت فرزندان دلبند مان کمک کند.

ممنون از اینکه با ما همراه بودید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *