خانه هوشمند چیست؟ و چرا باید خانه های خود را هوشمند کنیم ؟

خانه هوشمند چیست؟ و چرا باید خانه های خود را هوشمند کنیم ؟

خانه هوشمند

خانه هوشمند

خانه های زیادی در دنیا هستند که از تجهیزات بسیار بالایی برخوردار هستند و خرج های هنگفت چند هزار دلاری برای تهیه و تجهیز آن ها شده است در این نوع خانه ها تمام قسمت های خانه از دستشویی تا حال ،حمام ، اتاق خواب ها ،حال ، سالن های پذیرایی ، حتی باغچه ها ، استخرها و پارکینگ ،از وسایل و تجهیزات بسیار پیشرفته و مدرن استفاده شده است که تمامی آن ها به سیستم مرکزی وصل هستند و از راه دورنیز قابل کنترل هستند .

اما تمام خانه های هوشمند همه ی امکانات هوشمند را ندارندو این بسته به هزینه ای که صاحب خانه می کند متغییر است .عده ای با متخصصین مربوط به خانه های هوشمند صحبت می کنند و قبل از ساخت کامل خانه شرایط را دراختیار آن ها می گذارند تا بتوانند به درستی و بدون احتیاج به تغییرات و خراب کردن جایی به راحتی تمام کانال کشی ها و سیم کشی های مربوطه را انجام دهند .

از فواید خانه های هوشمند می توان به امنیت خانه،صرفه جویی در مصرف انرژی ها و دقت در کارهای خانه،برنامه ریزی درست برای کارها،تنظیم ساعاتی برای انجام کار مشخصی،راحتی و آسایش در بسیاری از کارهای خانه،زیبایی و مدرن بودن خانه و خیلی از موارد دیگر .

مزایای استفاده از سیستم امنیتی CCTV ( دوربین مدار بسته )

۱-امنیت خانه :

یکی از مهم ترین کارهای خانه های هوشمند ایجاد امنیت برای افراد خانه و خود خانه است که البته این امنیت به وسیله ی تجهیزاتی چون دوربین های مدار بسته در تمام قسمت های خانه وسیستم ضد سرقت با دقت بالا و همچنین درها و قفل هایی هوشمند با دقت فوق العاده.مثلا در خانه هایی درها فقط با اپر انگشت اشخاصی که در برنامه اش برنامه ریزی می شوند باز می شوند البته این مورد و مواردی که با شناسایی چشم در ها باز می شود در خانه های هوشمند اندکی وجود دارد چون بسیار گران و هزینه بر هستند .

سیستم ضد سرقت به سیستم مرکزی وصل است و در زمانی که کسی در خانه نباشد می تواند کوچکترین حرکتی را احساس کند و اگر به وسیله ی دوربین ها شخصی دیده شود بلافاصله آژیر بزند و تمام درها و پنجره ها قفل می شوند و به سرعت به همراه شخص صا حب خانه تماس برقرار می شود . در ضمن دوربین ها به طوری برنامه ریزی می شوند که به سرعت از آن ها و تمام حرکاتشان به صورت دقیق و واضح فیلم برداری می کند که البته بعدها می تواند مدرک مهمی برای پلیس باشد .لازم به ذکراست که با وجود قفل ها و درهای مخصوص و هوشمند کسی نمی تواند وارد خانه شود .

دستگاه های ظبط دوربین مدار بسته Dvr و nvr ، کدام یک بهتر است ؟

۲-صرفه جویی در مصرف انرژی:

همنطور که می دانید در فصل تابستان به علت گرما باید دو یا سه کولر روشن کرد تا خانه خنک شود و در فصل زمستان باید مرتب شعله ی بخاری ها را بالا برد تا خانه گرم شود اما گاهی از گرمای خانه اذیت می شوید و درها و پنجره ها را برای کمی خنک شدن باز می کنید که این خود انرژی را هدر می دهد .از درز درها و کناره های پنجره ها نیز مقداری از گرما و یا سرما به بیرون می رود که این ها خود هزینه های خانه را بال می برد .اما در خانه های هوشمند دمای تمام اتاق ها برنامه ریزی می شود و در خانه های هوشمند از درها و پنجره هایی با کیفیت بالا و بدون هدر رفت دما استفاده می شود .

در مبحث آب می دانیم که در خانه هایی که سونا ،جکوزی،استخر،آب نما و یا آکواریوم های بزرگ دارند و فضاهای سبز دارند که باید آبیاری شوند و غیر از این ها گیاهان زیادی برای آبیاری وجود دارد ،که همه ی این ها باعث هدر رفتن زیادی از آب می شود و هزینه ها را تاحد زیادی بالا می برد اما در خانه های هوشمند می توان برنامه ریزی کرد که وقتی می خواهید از استخر استفاده کنید دو ساعت قبل پر از آب شود و لازم نباشد که تمام آب استخر مرتب پر و خالی شود که کهنه نباشد ،البته برای دمای آکواریوم و آب آن ها همه برنامه ریزی می شود و گیاهان در ساعات خاصی وبه مقدار لازم آبیاری می شوند تا آب هدر نرود .حتی آب نماها و جکوزی و آبیاری سبزه ها و غیره همه و همه برنامه ریزی می شوند تا در ساعات خاص پر و خالی و یا آبیاری شوند.

البته در مصرف گاز نیز صرفه جویی می شود چون سیستم های گرم کننده عموما از آب گرم در لوله های خاصی استفاده می شود که به آرامی خانه را گرم می کنند حتی در کف خانه این آب گرم می چرخد و زیر پای افراد خانه گرم است .

در مورد صرفه جویی در مصرف برق که در اصل با چراغ های و لوستر ها و همچنین سیستم های صوتی و تصویری هوشمند می توان در مصرق برق صرفه جویی زیادی کرد برای مثال چراغ ها وقتی که به اتاقی وارد می شوید روشن و وقتی از آن جا خارج می شوید به طور خود کار خاموش می شوند و یا چراغ های تزیینی ای که در حیاط خانه ها است به محض روشن شدن هوا خاموش می شوند .

آیا استفاده از یک هاب خانه هوشمند نیاز است ؟

۳- دقت در کارهای خانه :

با داشتن وسایل هوشمند که به سیستم مرکزی وصل شده اند و با اینترنت می توانند به موبایل شخص صاحب خانه متصل شود و تمام برنامه ها از طریق موبایل برنامه ریزی شود .برای مثال ماکروفر در ساعت خاصی روشن  و غذا ها را گرم کند و یا قهوه جوش در چه ساعتی روشن شود

یخچال لیست غاهای داخل خود را بدهد و یا تشک تخت فردا با بدن آن شخص حالت بگیرد تا اذیت نشود. .بدون خارج شدن از رختخوابش تلوزیون و یا سیستم های صوتی را روشن کند و حتی پرده ها را باز و بسته کند .

۴- برنامه ریزی درست برای کارها :

البته در خانه های هوشمند تمام کارها می شود برنامه ریزی شود مثلا لباسشویی خانه دو روز دیگر در ساعت مشخصی روشن شود ؛ویا گلدان ها در روز های در روزهای تنظیم شده و ساعات برنامه ریزی شده آبیاری شوند که البته همه ی این ها تجهیزات خاص خود را می طلبند .باید بگوییم که در خانه های هوشمند از غذا درست کردن تا هر کار دیگری قابل برنامه ریزی است .حتی فرد می تواند در مسافرت کارها را به وسیله ی موبایلش انجام دهد یعنی دستور انجام دادن را به دستگاه ها بفرستد .

۵- راحتی و آسایش

صد درصد این خانه ها برای افراد ساکنش راحتی و آسایش را فراهم می کند ،چرا که تمام کارها بردوش خانم خانه و یا آقای خانه نمی افتد .

منبع : autoir.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *